Marian Kardas, urodzony 27 stycznia 1962 roku we Włoszczowie, to postać niezwykle ważna w historii polskiego sportu, szczególnie w siatkówce. Jako siatkarz był w wyjątkowy sposób zaangażowany w rozwój tego sportu w Polsce, a jego kariera obejmowała lata 1982–2000, w trakcie których występował jako reprezentant kraju.
Jego fizyczne predyspozycje były istotnym atutem; mierzył 192 cm wzrostu i ważył 87 kg, co dawało mu przewagę na boisku. W trakcie swojej kariery sportowej grał w takich klubach jak Płomień Sosnowiec, SCC Berlin, VfB Friedrichshafen oraz Czarni Radom.
W narodowej reprezentacji zdobył znaczące doświadczenie, rozgrywając 178 meczów, co czyni go jednym z czołowych polskich siatkarzy swojego pokolenia. Po zakończeniu kariery zawodniczej, swoją wiedzę i pasję do siatkówki przekazał młodszym pokoleniom jako trener. Początkowo pracował z niemieckimi drużynami, gdzie rozwijał swoje umiejętności trenerskie.
W 2006 roku zyskał zaszczytne stanowisko drugiego trenera żeńskiej reprezentacji Polski oraz Pronaru Białystok, drużyny występującej w Lidze Siatkówki Kobiet. Jego kariera trenerska kontynuowała się w klubie Delecta Bydgoszcz, wcześniej znanym jako Transfer Bydgoszcz, gdzie najpierw pełnił funkcję głównego trenera, a później zajął stanowisko drugiego trenera, kontynuując w ten sposób swoje zaangażowanie w rozwój polskiej siatkówki.
Życie prywatne
Marian Kardas przyszedł na świat 27 stycznia 1962 roku we Włoszczowie, jednak jego dzieciństwo i wczesne lata spędził w Milowicach, które jest jedną z dzielnic Sosnowca. Życie rodzinne wypełniaż jego żona, Gabriela, oraz syn, Tomasz.
Kariera w piłce siatkowej
Marian Kardas rozpoczął swoją przygodę z piłką siatkową w Milowicach, gdzie, jak sam podkreśla, ta dyscyplina sportu była jedną z najpopularniejszych obok piłki nożnej. Swoje pierwsze kroki w siatkówce stawiał pod okiem Zygmunta Wolnickiego, który wtedy był zawodnikiem sosnowieckiego Płomienia.
Kariera klubowa
W zespole Płomienia, którego barwy reprezentował do 1990 roku, rozpoczął swoją profesjonalną karierę. W sezonie 1984/1985, z zespołem z Sosnowca, zdobył Puchar Polski, pokonując w decydującym meczu Resursę Łódź. W swoim ostatnim roku w Płomieniu sięgnął również po brązowy medal mistrzostw kraju.
Następnie Marian przeniósł się do Niemiec, gdzie spędził dekadę. W tym czasie występował w takich drużynach jak Fortuna Bonn, Bayer Wuppertal, SCC Berlin oraz VfB Friedrichshafen. W 1996 roku jego drużyna wywalczyła Puchar Niemiec, a on sam wielokrotnie zajmował miejsca na podium mistrzostw Niemiec w różnych edycjach rozgrywek.
W 2000 roku przyjął rolę grającego asystenta trenera w Czarnych Radom. W klasyfikacji końcowej Polskiej Ligi Siatkówki na sezon 2000/2001 zajął z radomianami 4. miejsce, przegrywając rywalizację o brązowy medal z Jastrzębiem Borynia. W kolejnym sezonie, z powodu problemów finansowych Wojskowego Klubu Sportowego, postanowił opuścić ten zespół i powrócił do Niemiec, gdzie rozpoczął karierę trenerską.
Kariera reprezentacyjna
Marian Kardas swoje zaawansowane kroki w reprezentacji Polski stawiał od 1980 roku w kategorii juniorów, kiedy to Polacy triumfowali w Turnieju Przyjaźni. W 1981 roku zdobył powołanie do szerokiej kadry seniorów, co stanowiło istotny krok w jego karierze.
Niestety, w igrzyskach olimpijskich w 1984 w Los Angeles nie mógł wziąć udziału z powodu bojkotu, w którym uczestniczyła Polska. W tym samym roku reprezentacja Polski zdobyła 3. miejsce w Igrzyskach Przyjaźni.
W 1985 roku „biało-czerwoni” zakończyli mistrzostwa Europy na 4. pozycji. Marian uczestniczył również w mistrzostwach świata 1986 we Francji, gdzie drużynę prowadził Stanisław Gościniak. Polacy tegoż turnieju uplasowali się na dziewiątym miejscu. Pod koniec 1999 roku powrócił do kadry, a na początku 2000 roku wziął udział w rozgrywkach kwalifikacyjnych do igrzysk olimpijskich 2000 w Sydney, które miały miejsce w Katowicach.
Kariera szkoleniowa
Po zakończeniu współpracy z zespołem Czarnych, Marian Kardas zdecydował się na wyjazd do Niemiec, gdzie objął stanowisko głównego trenera klubu Maomam Mendig. W sezonie 2001/2002 zdołał utrzymać drużynę w 1. Bundeslidze, co było dużym osiągnięciem.[…] Pod jego wodzą, zespół osiągnął dwa razy 6. miejsce w rozgrywkach ligowych oraz awansował dwukrotnie do finałów Pucharu Niemiec.
W kolejnych latach, w sezonie 2004/2005, prowadził Polską Energię Sosnowiec. Po zakończeniu tej edycji, 9 stycznia 2006 roku, zakończył swoją współpracę z tym klubem. Już we wrześniu tego samego roku Kardas został asystentem trenera w reprezentacji Polski kobiet oraz zajął się prowadzeniem żeńskiej drużyny Pronaru Białystok, która brała udział w Lidze Siatkówki Kobiet.
W okresie 2009–2013 Kardas pełnił rolę drugiego trenera zespołu Delecty Bydgoszcz. W roku 2012 dodatkowo został trenerem drużyny młodzieżowej Delecty, która rywalizowała w Młodej Lidze. Pod jego kierownictwem, zespół zdobył w sezonie 2011/2012 złoty medal w tych rozgrywkach.
Po zakończeniu sezonu 2012/2013, dotychczasowy trener Delecty, Piotr Makowski, objął posadę trenera reprezentacji Polski siatkarek, a Kardas został mianowany pierwszym trenerem bydgoskiej drużyny.
W grudniu 2013 roku pełnił funkcję drugiego trenera Transferu Bydgoszcz (po zmianie nazwy), gdzie na stanowisku głównego trenera zastąpił go Vital Heynen. Od 2017 roku Marian Kardas jest pierwszym trenerem I-ligowego Krispolu Września.
Przypisy
- Wiadomości: Marian Kardas nadal trenerem APP Krispolu, „Strefa Siatkówki – Mocny Serwis”, 02.05.2018 r. [dostęp 02.08.2018 r.]
- Wiadomości: Marian Kardas nowym trenerem Krispolu Września, „Strefa Siatkówki – Mocny Serwis”, 12.05.2017 r. [dostęp 02.08.2018 r.]
- Vital Heynen nowym szkoleniowcem Transferu Bydgoszcz. sport.interia.pl, 12.12.2013 r. [dostęp 15.12.2013 r.]
- Marian Kardas pierwszym trenerem Delecty!. Delecta Bydgoszcz. [dostęp 02.05.2012 r.]
- Delecta Bydgoszcz mistrzem Młodej Ligi. mlodaliga.pl. [dostęp 19.04.2012 r.]
- Kardas trenerem Pronaru Białystok. www.wp.pl, 16.11.2006 r. [dostęp 01.08.2010 r.]
Oceń: Marian Kardas