Ireneusz Kocyłak


Ireneusz Kocyłak, urodzony 1 października 1945 roku we Włoszczowie, to znaczna postać w polskim świecie kultury, która odniosła sukces jako aktor, poeta i dramaturg.

Jego dorobek artystyczny oraz talent w różnych dziedzinach sztuki sprawiają, że jest on osobą godną uwagi.

Życiorys

W 1967 roku Ireneusz Kocyłak zakończył swoje studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w Teatrze im. St. Jaracza w Olsztynie, gdzie pracował od 1967 do 1970 roku.

Po tym okresie Kocyłak kontynuował swoją drogę zawodową w Teatrze Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, gdzie występował w latach 1970–1973. Następnie trafił do warszawskiego Teatru Syrena, gdzie pracował od 1973 do 1982 roku.

Jego ostatnim zawodowym przystankiem był Teatr Współczesny, w którym związał się z tą instytucją w 1982 roku i pozostawał w nim aż do 2010 roku. Cała jego kariera teatralna to pasjonujący przykład zaangażowania i miłości do sztuki.

Twórczość literacka

Ireneusz Kocyłak, uznawany za twórcę wszechstronnego, zainicjował swoją karierę literacką wydając wiele tomików wierszy. Jego twórczość obejmuje takie tytuły jak Ruchomy Teatr (1994), Psalmy Judasza (1995), Zapiski niedowiarka (2005), czy też Para za parą (2010). W 2011 roku wydał Nieziemskie rozkosze, a w 2012 Akrostychy (Imionnik serdeczny, Typy dla Ksantypy), następnie Bosski świat – poemat satyryczno-polityczny w 2013. Wśród jego kolejnych dzieł znajdują się również Kocy, kocy, bajki. Szarady dla Majki (2014) oraz Gorzkie sny. Ona. Wiersze i W ramionach Talii. Fraszki z 2015 roku.

W obszarze dramatycznym Kocyłak zadebiutował sztuką Kochać bliźniego w Teatrze Popularnym w Warszawie. Jego utwory teatralne znaleźliśmy również w repertuarze Komedii rodzinnej w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu oraz Ostry makijaż, który wystawiono w stołecznej Syrenie. Teatr Polskiego Radia zrealizował jego słuchowiska, takie jak Bez jakichkolwiek podejrzeń, Za rok, za dzień, za chwilę, Maski oraz Źródło prawdy o sobie samym.

Kocyłak zdobył uznanie jako laureat konkursów poświęconych polskiej sztuce współczesnej w Bydgoszczy i Wrocławiu. Jego wiersze ukazywały się na łamach uznawanych periodyków, takich jak „Poezja”, „Kultura”, „Barwy” oraz „Akant”. Dodatkowo publikował drobne formy satyryczne w „Szpilkach”, a jego twórczość pojawiła się także w mediach radiowych.

Warto zaznaczyć, że poza poezją i dramatem, autor angażuje się w pisanie tekstów piosenek. Współpracował z wieloma uznawanymi kompozytorami, w tym z A. Skorupką, J. Ptaszynem Wróblewskim, czy z J.A. Markiem. Jego teksty śpiewali również znani wokaliści, tacy jak D. Rinn, R. Rolską, E. Jodłowską, czy J. Połomskim. Utrzymywał także współpracę z J. Stępowskim i T. Woźniakowskim, który tworzył muzykę do jego utworów.

Razem z Ryszardem Poznakowskim stworzył musical Ostry makijaż (Make-up), który miał swoją prapremierę w Teatrze Syrena, a także zyskał popularność w formie nagrania płytowego w 1992. Obecnie autor współpracuje z Ryszardem Pieczarą oraz młodym kompozytorem i wokalistą Arturem Frączkiem, a jego teksty wykonuje również aktorka i wokalistka Joanna Jeżewska.

Kocyłak sporadycznie dotyka również literatury dziecięcej. W 1990 roku opublikował książeczkę dla najmłodszych, Dziwne zwierzę, a w 2012 wydano zbiór wierszy i bajek dla dzieci pt. Podróże Pana Sójki i inne bajki, które ukazały się dzięki Stowarzyszeniu Oświatowemu Sycyna. Ceniony autor szarad i drobnych form szaradziarskich, od lat współpracuje z warszawską „Rozrywką”.

Przypisy

  1. Kto ile w 2019?. rozrywka.waw.pl, 01.01.2020 r. [dostęp 19.02.2020 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":

Jan Nepomucen Rostworowski | Janusz Anderman

Oceń: Ireneusz Kocyłak

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:18