W ostatnim czasie pojawiły się spekulacje dotyczące przyszłości dawnej drewnianej plebanii położonej w Koniecznie. Budynek, który ma już ponad sto lat, stał się przedmiotem dyskusji na temat jego ewentualnego przeniesienia do Muzeum Wsi Kieleckiej. W związku z tym, wstępne rozmowy oraz wymiana korespondencji między instytucjami trwa. Plebania opustoszała kilka lat temu po wzniesieniu nowego domu parafialnego, a jej ostatnim lokatorem był zmarły proboszcz ks. kan. Krzysztof Pawłowski.
Kościół w Koniecznie, w którym plebania się znajduje, został wpisany do rejestru zabytków w 1972 roku. Jest to jedna z dawnych świątyń, która ma ogromne znaczenie w regionalnym dziedzictwie, co czyni go jednym z najcenniejszych zabytków gminy Włoszczowa. Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony w latach 1796-1812 z inicjatywy arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego i poświęcony 1 lipca 1883 roku przez biskupa Tomasza Kulińskiego.
W Muzeum Wsi Kieleckiej znajduje się również plebania z Goźlic, która jest jedyną drewnianą budowlą tego typu z XVIII wieku zachowaną na Kielecczyźnie. Została ona wzniesiona z funduszy dziedzica Ossolina i Goźlic. Decyzja w sprawie przyszłości plebanii z Koniecznie może wpłynąć na zachowanie tego historycznego dziedzictwa i jego dalsze prezentowanie w ramach kieleckich zbiorów muzealnych. Mieszkańcy Włoszczowy z niecierpliwością czekają na rozwój tej sprawy oraz ewentualne decyzje władz.
Źródło: Urząd Miasta Włoszczowa
Oceń: Możliwość przeniesienia drewnianej plebanii z Koniecznie do Muzeum Wsi Kieleckiej
Zobacz Także