Krystyna Maria Borecka, urodzona w 1948 roku we Włoszczowie, jest wybitną postacią w dziedzinie nauk chemicznych. Jako polska chemik, jej badania koncentrują się na wielu obszarach, w tym chemii ogólnej oraz chemii środowiska.
Poza działalnością badawczą, Borecka jest również nauczycielem akademickim, co świadczy o jej zaangażowaniu w dydaktykę. Specjalizuje się w dydaktyce chemii oraz dydaktyce przedmiotowej, co czyni ją cenioną osobą w środowisku akademickim. Aktualnie związana jest z Uniwersytetem Opolskim, gdzie przekazuje swoją wiedzę młodszym pokoleniom studentów.
Życiorys
Krystyna Borecka przyszła na świat w 1948 roku we Włoszczowie, w regionie świętokrzyskim. Jako drugie dziecko Mieczysława i Ludmiły Hubczeńków, jej życie naznaczone było historią rodzinną, gdyż jej ojciec uczestniczył w działaniach Armii Krajowej. W związku z tym oraz ze względu na konieczność zatarcia śladów swojej konspiracyjnej przeszłości, rodzina Boreckich przeniosła się do Nowogardu na Pomorzu Zachodnim, gdzie Krystyna spędziła swoje dzieciństwo.
W 1959 roku, rodzina zdecydowała się na kolejny ruch i osiedliła się w Opolu. Tam Krystyna rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika i ukończyła tę szkołę w 1967 roku, zdając maturalny egzamin z sukcesem.
Po zakończeniu edukacji w liceum podjęła studia z dziedziny chemii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, gdzie z powodzeniem ukończyła naukę, zdobywając wyróżniający tytuł magistra. Jej praca magisterska powstała pod kierunkiem prof. Barbary Rzeszotarskiej. Po zakończeniu studiów Krystyna zaczęła pracę jako asystentka w swoim macierzystym instytucie, a równocześnie wyszła za mąż za swojego kolegę ze studiów, Józefa Boreckiego.
Kolejnym ważnym krokiem w jej karierze naukowej było uzyskanie stopnia naukowego doktora w 1983 roku na Politechnice Warszawskiej, gdzie jej promotorem był prof. Andrzej Górski. Po uzyskaniu stopnia doktora, Krystyna Borecka spędziła kilka lat na stażach naukowych za granicą. W 1994 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk chemicznych, specjalizując się w dydaktyce chemii.
Doceniana za swoje osiągnięcia, objęła stanowisko pełnego profesora na Uniwersytecie Opolskim oraz w Wyższej Szkole Zarządzania w Częstochowie. W latach 1996–2002 pełniła funkcję prorektora ds. dydaktyki na Uniwersytecie Opolskim, będąc drugą kobietą, która zajmowała to stanowisko w historii tej uczelni. W czasie jej kadencji udało się uruchomić nowy kierunek studiów, związany z ochroną środowiska.
Krystyna Borecka była również zaangażowana w promocję uniwersytetu oraz stworzenie studiów magisterskich z zakresu administracji i socjologii. Pracowała nad wprowadzeniem systemu ECTS oraz nagrody „Quality”, która miała na celu wyróżnienie nauczycieli akademickich wykazujących się szczególnymi osiągnięciami dydaktycznymi. Poza działalnością akademicką angażowała się również w procesy inwestycyjne uczelni, gdzie pełniła rolę kierownika Pracowni Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Monitoringu i Zagospodarowania Przestrzennego na Uniwersytecie Opolskim.
Od 1997 roku Krystyna Borecka była członkiem Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej oraz członkiem Komisji Nagród Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Równocześnie angażowała się w działalność społeczną, w tym w odbudowę kościoła franciszkanów w Opolu oraz wsparcie Duszpasterstwa Nauczycieli Akademickich.
Przypisy
- Informacje na stronie KOPZ UO. kopz.uni.opole.pl. [dostęp 22.02.2012 r.]
- Dr hab. Krystyna Maria Borecka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.02.2012 r.]
- S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004 r., s. 241.
- S. Nicieja, op. cit., s. 240.
- S. Nicieja, op. cit., s. 241-242.
- S. Nicieja, op. cit., s. 242.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Włodzimierz Błaszczyk | Daniela Długosz-Penca | Marek PrzeniosłoOceń: Krystyna Borecka