Jan Raczkowski, urodzony 5 lipca 1914 roku w Włoszczowie, a zmarły 11 maja 1990 roku, był polskim duchownym rzymskokatolickim, który zasłużył się w historii jako Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Jego życie i zaangażowanie w pomoc innym są świadectwem odważnych wyborów i poświęcenia dla wartości humanitarnych.
Biografia
Po zakończeniu edukacji, Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, Jan Raczkowski podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. W 1940 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Swoją posługę rozpoczął jako wikariusz w Parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Wiązownie.
W latach 1941–1947 pracował jako wikariusz w Parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku, gdzie pełnił swoje obowiązki także w trudnych warunkach wojennych. Jan Raczkowski był aktywnym członkiem Szarych Szeregów oraz pełnił rolę kapelana w grupie „Fromczyn” IV rejonu VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej. W czerwcu 1945 roku doświadczył aresztowania przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.
Po 1947 roku jego posługa obejmowała parafie w Pruszkowie oraz przy św. Barbarze w Warszawie. W 1960 roku mianowano go wikariuszem, a później proboszczem w Parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie. Od 1972 roku do 1990 roku pełnił funkcję proboszcza Parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w pobliżu Błonia.
Pośmiertnie został odznaczony tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, co podkreśla jego działalność w zakresie pomocy Żydom w czasie II wojny światowej. Jego významne osiągnięcia zostały opisane w opowiadaniu Stanisława Wygodzkiego pt. „Koncert życzeń”, w którym ks. Raczkowski został przedstawiony jako ks. Czyński. Jego życie zakończyło się w Lesznie, gdzie jest pochowany na cmentarzu parafialnym.
Upamiętnienie
W Otwocku istnieje rondo, które upamiętnia osobę Jana Raczkowskiego. Znajduje się ono przy zbiegu ulic Karczewskiej, Hożej oraz Przewoskiej, co stanowi zasłużony hołd dla jego działalności. Warto zwrócić uwagę, że w Lesznie jedna z ulic także nosi jego imię, co podkreśla lokalne uznanie jego wkładu w społeczność.
W roku 1994 na potrzeby oddania hołdu temu duchownemu, zostało opublikowane dzieło zatytułowane „Dobry pasterz ks. Jan Raczkowski 1914–1990”, którego autorem jest ks. dr hab. Waldemar Wojdecki. Książka ta, wydana przez Wydawnictwo Lumen w Lesznie, rzuca nowe światło na życie oraz osiągnięcia tej wybitnej postaci.
Przypisy
- Ceremonie honorowania Sprawiedliwych w Warszawie [online], sprawiedliwi.org.pl, 11.06.2014 r. [dostęp 21.06.2017 r.]
- a b Jacek Kałuszko, Paweł Ajdacki: Otwock i okolice: przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006 r., s. 81. ISBN 83-89188-49-X.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Antoni Meliton Rostworowski | Zygmunt Zalewski | Jacek Nowak (immunogenetyk) | Bartłomiej DorywalskiOceń: Jan Raczkowski (duchowny)